دیده بان استهبان

بررسی و اطلاع رسانی مسایل محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی شهرستان استهبان

دیده بان استهبان

بررسی و اطلاع رسانی مسایل محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی شهرستان استهبان

بحران آب، نابودی جنگل ها، خشکیدن تالاب ها، ریزگردها و ... معضلاتی هستند که تداوم حیات اجتماعی انسان ها و هم چنین گیاهان و جانداران را با مشکلاتی بزرگ مواجه کرده است. یکی از راه های کاهش سرعت این فجایع، اطلاع رسانی و آموزش جامعه و به ویژه جوامع محلی است.
در کنار بحران های محیط زیستی، متاسفانه در حال برخورد با "بحرانی تاریخی" در حوزه ی تمدنی ایران زمین نیز هستیم.
در این تارنما خواهم کوشید تا قدمی هر چند کوچک در برابر این ناملایمات بردارم!
محتاج دعای خیرتان هستم.

۱۰ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۶ ، ۱۷:۴۰
رسول حاجی باقری
برای آشنایی مردم با آسیب و زیان های ناشی از پلاستیک و فرهنگ سازی برای مصرف هر چه کمتر این محصول، 21 تیرماه از سوی کنشگران محیط زیستی به عنوان «روز بدون پلاستیک» نامگذاری شده است. آمارها نشان می دهد که سالانه بیش از 3 میلیوت تُن پلاستیک در ایران تولید و مصرف می شود و درصد زیادی از این تولیدات، بادوام هستند و چند صد سال طول خواهد کشید تا تجزیه شده و به طبیعت بازگردند. کیسه های پلاستیکی به دلایلی مانند در دسترس بودن و ارزان بودن (البته بیشتر مواقع رایگانند!) جزء پرمصرف ترین نوع پلاستیک ها هستند. در برخی از کشورها مانند بنگلادش، بوتان، هنگ کنگ، ابرلند و ... استفاده ازکیسه های پلاستیکی یا ممنوع و یا مشمول مالیات های سنگینی هستند. کیسه های پلاستیکی آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست، جانوران و گیاهان و انسان ها وارد می کند.

برنامه ای برای «روز بدون پلاستیک» در استهبان
پوستری به همین مناسبت توسط «گروه مردمی دیده بان استهبان» طراحی گردید. 1000 عدد از این پوستر در قطع A3 بر روی کاغذ گلاسه چاپ شد. تعدادی از این پوسترها برای نصب در مغازه ها، به روستاهای شهرستان (شهر ایج و رودبال، دهستان خیر و شهر رونیز) ارسال شد تا در مغازه ها و مکان های مناسب نصب گردند. هم چنین تعدادی نیز در مغازه های شهرستان توزیع گردید. (و در حال توزیع است.) در زمان توزیع پوستر با کسبه و افراد مختلف گفتگو شد و اطلاعاتی در مورد مضرات پلاستیک ارائه گردید. استقبال خوب مردم، نوید بخش ارتقاء سطح فرهنگ محیط زیستی جامعه استهبان هست. در کنار توزیع پوسترها، بنری با همان طرح چاپ و در تابلوی آموزشی گروه در معرض دید عموم قرار گرفت.
لازم است از همکاری های بی دریغ مهندس صفایی، ریاست محترم اداره حفاظت محیط زیست استهبان و هم چنین تمامی کارکنان گرانقدر این اداره برای همکاری و همراهی همیشگی شان قدردانی گردد. هم چنین از تمامی اعضای دلسوز، پیگیر و متعهد «گروه مردمی دیده بان استهبان» که بدون چشمداشت و تنها بر اساس وظیفه شهروندی خود در راه سربلندی شهرستان تلاش می کنند، تشکر می گردد.
(به زودی عکس های بیشتری منتشر خواهد شد.)
استهبان
رودبال


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ تیر ۹۶ ، ۰۰:۴۲
رسول حاجی باقری

چرا راه «کوه بش» را شخصی و مسدود کرده اند؟

این کار پاک کردن صورت مسئله هست. این تخلف به منزله ممانعت از حق و ایجاد مزاحمت به ویژه در مواقع اضطراری نظیر آتش سوزی، انتقال مصدوم و ... تلقی می شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ تیر ۹۶ ، ۰۰:۰۱
رسول حاجی باقری

پوستر مشترک گروه های محیط زیستی کشور به مناسبت روز بدون پلاستیک

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ تیر ۹۶ ، ۲۰:۵۰
رسول حاجی باقری

قابل توجه مسولین شهرستان قرآنی استهبان


تا همین یک سال پیش بر روی این زمین صاف، خانه آیت الله سید ابراهیم اصطهباناتی قرار داشت. اما متاسفانه همین اواخر تخریب شد. آیا نمی شد این یادگار تاریخی را برای تاسیس موزه ای قرآنی حفظ کرد؟!

افسوس ...

آیت الله سید ابراهیم اصطهباناتی (میرزا آقا مجتهد) یکی از مدرسین بزرگ حوزۀ علمیه نجف بود. میرزا آقا مجتهد از جمله مراجع بزرگ حوزه نجف بود که بعد از فوت آیت الله اصفهانی، بیشتر مردم ایران از او تقلید می کردند. وی در حدود سال 1374 ه.ق در نجف اشرف وفات نمود و در حسینیّه اى که خود موسس آن بود، دفن گردید.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۶ ، ۱۶:۲۸
رسول حاجی باقری


آب مایه ی حیات همه جانداران است، در مصرف بهینه و درست آن بکوشیم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۶ ، ۰۰:۳۲
رسول حاجی باقری

ایران کشوری است که بر روی کمربند خشک کره زمین قرار دارد و جزو کشورهای کم آب و خشک به حساب می آید. میزان بارش در سرزمین ما یک سوم میزان بارندگی در دنیا است. با نگاهی به این ویژگی، منطقی است که بهره‌وری آب را افزایش دهیم و در ایجاد فضای سبز دقت نظر بالایی داشته باشیم. امروز در ایجاد فضای سبز شهری ناچاریم به سمت کاشت گیاهان و درختانی برویم که کمترین نیاز آبی را داشته باشند. استفاده از درخت و درختچه های بومی و سازگار با هر منطقه به جای چمن، منطقی ترین و عاقلانه ترین جایگزین است. احتمالا هنوز «بحران آب» برای ما مفهومی ندارد. شاید بدانید که چمن کاری مستلزم صرف هزینه‌های بسیار سنگین است و نیاز چمن به آب باور نکردنی است. به نظر می رسد چمن کاری نوعی بی توجهی به محیط زیست و منابع آبی در این وضعیت بحرانی است. پرویز کردوانی، پدر کویرشناسی ایران، درباره چمن‌کاری به جای ایجاد فضای سبز می‌گوید: «من در این زمینه به همه شهرداری‌ها و شهرداری تهران گوشزدهای لازم را کرده‌ام و گفته‌ام که چمن‌کاری خیانت است و به روند گرم شدن زمین کمک می‌کند. او ادامه می‌دهد: تحقیقات علمی ثابت کرده است که چمن‌هایی که در پارک‌ها و فضای سبز شهری کاشته می‌شود در شرایط کم‌آبی و در مجاورت نور خورشید می‌تواند سرطان‌زا باشد و اشاعه‌دهنده این بیماری تلقی شود.»

*میزان آب مصرفی در چمن:

«در مطالعات انجام شده در زمینه چمن و میزان آب مصرفی در آن، زمینی با مساحت 304 مترمربع به عنوان تیمار انتخاب گردید، که این فضا و چمن های موجود در آن، دست کم 465 گالن تا 2325 گالن آب در طول یک هفته، مورد استفاده قرار می دهند. لازم به ذکر است که هر گالن آب از حجمی معادل 4 لیتر برخوردار بوده است. از این روی، محاسبات انجام گرفته، نشان از مصرف 1860 لیتر تا 9300 لیتر آب در طول هفته دارد.

در بررسی دیگری، مشخص گردید که درختی جوان و نه ساله، در طول یک سال میزان 58 گالن آب، معادل 232 لیتر را مصرف می نماید تا با تکمیل مراحل زیستی خود، به رشد و تکامل دست یابد. درخت جوان مذکور نیز در طول یک هفته، 5/4 لیتر آب را صرف مراحل نمو خود نموده است.

نتیجه: آمار و ارقام به دست آمده در تحقیقات متنوع، نشان از مصرف بیشتر آب در گونه های متنوع چمن در مقایسه با درختان گوناگون خزاندار، دارد. بیان این مهم در قالب نسبت، میزانی متغیر بین یک سوم تا دو سوم را نمایان می سازد. مطلب اخیر به معنای امکان آبیاری جنگلی به وسعت 304 متر مربع، با یک تا دو سوم از میزان آبی ست که برای آبیاری گستره ای مستتر از چمن طبیعی بهره برده می شود.»


برخی از فواید درختان:

- قدرت جذب دی اکسید کربن در هر هکتار درخت بالغ در طول یک سال برابر با زمانی است که  شما با ماشین شخصی خود نزدیک به 42000 کیلومتر رانندگی کنید.

- یک هکتار از درختان بالغ قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز برای 18 نفر در طول یک سال است.

- برگهای ریخته شده از درختان موجب تقویت مواد آلی  خاک می شوند. ریشه درختان موجب افزایش نفوذپذیری خاک می شود. هر ساله100 درخت بالغ 350000  لیتر آب باران را ذخیره می کنند.

- هر ساله 100 درخت بالغ 60 کیلوگرم آلاینده را از طبیعت می گیرند.

- کاهش آلودگی صدا بعضا تا 50٪ با جذب صوت٬ کاشت ردیف های زیادی از درختان در امتداد اتوبان ها باعث گرفتن آلودگی صوتی به وجود آمده اتوبان ها می شود و هم چنین درختان همانند صداخفه کن در شهرها و مناطق شهر نشین عمل کرده و باعث جذب صداهای آزار دهنده که برای گوش انسان ها مضرر است، می شوند.

- درختان با فیلتر کردن آلاینده های هوا برد باعث کاهش شرایط بیماری آسم و دیگر بیماری های تنفسی می شود.

و ده ها فایده ی دیگر که می توان به آن ها نیز پرداخت.


اما آیا چمن کاری این فواید را داراست؟ بی تردید چمن کاری فایده هایی دارد، اما قابل مقایسه با فواید درختکاری نیست. با درختکاری «حجم سبز» تولید می کنیم و با چمن «سطح سبز»، میزان مصرف آب در چمن کاری وحشتناک است.

علیرغم این که زیبایی شهرها بسیار ضروری ست، اما نباید سلامت جامعه و هم چنین منابع اولیه و تجدید ناپذیر خود را فدای زیبایی چمن کنیم. بهتر است راهی مناسب برای ایجاد زیبایی ها در محیط شهری به کار بندیم. قطعا عاقلانه تر این است که راهی جایگزین برای زیبایی شهر یافت. نباید به قیمت زیبایی شهر، منابع آب را نابود کرد.

* تحقیق: مقایسه کمی میزان آب مصرفی در گستره ای مستتر از چمن طبیعی و پهنه ای پوشیده از درختان جنگلی خزاندار (م. نصیرخانی)

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ تیر ۹۶ ، ۲۳:۰۵
رسول حاجی باقری

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ تیر ۹۶ ، ۲۲:۴۴
رسول حاجی باقری

در تاریخ ۹۶/۴/۲ حوضچه های سنگی و تاریخی «چارچه» استهبان (آوسنگ-owsang) توسط گردشگران ناآگاه شکسته شد!

ظاهرا این افراد برای شکستن هیزم از این حوضچه های دست ساز به عنوان تکیه گاه استفاده کرده بودند!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ تیر ۹۶ ، ۲۲:۳۷
رسول حاجی باقری

بذرهای بادام کوهی که اسفندماه کاشته شدند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ تیر ۹۶ ، ۲۲:۲۲
رسول حاجی باقری